Розширений пошук

Могила Роксолани (Хуррем)

GPS: 41.015705 28.964746
Створення / перша згадка (рік): 
1558
2010.08.17--p1030179.jpg

Могила Роксолани (тур. Hürrem Sultan Türbesi) знаходиться у мавзолеї, який був збудований її чоловіком султаном Сулейманом І Пишним на кладовищі на території мечеті Сулейманіє Джамі (стара частина Стамбула).

 

Роксолана

Роксолана на масляному зображенні, датованому XVI ст.

 

Коротка біографія.

Українка (уявне ім'я - Лісовська Анастасія Гаврилівна), відома серед європейців під ім'ям Роксолана,  а серед турків під ім'ям Хуррем, - наложниця, а згодом — улюблена дружина султана Оттоманської імперії Сулеймана І Пишного. За основною версією вона народилася орієнтовно у 1500-1506 у родині священика з міста Рогатин нині Івано-Франківської області. У 1518 році під час нападу на місто дівчину полонили кримські татари. Згодом потрапила до султанського гарему. Як дружина Сулеймана І Пишного мала великий вплив на чоловіка й османську політику, посприяла сходженню на турецький престол свого сина Селіма II, відіграючи при ньому велику роль як султанша-мати (валіде).

Померла у 1558 (основна версія). Похована чоловіком у склепі на подвір'ї мечеті Сулеймана. Згодом султан і сам був похований у склепі поруч із склепом Роксолани.

 

Походження Роксолани.

Спираючись на джерела к. XVI - п. XVII ст., такі як твори польського письменника і поета Самуеля Твардовського, який досліджував життя Роксолани у Туреччині, вона народилася у Королівстві Польському у містечку Рогатин у Червоній Русі (нині на території України, Івано-Франківська область) у родині православного священика, який був русином ("Ruthenian"), як тоді називали українців. Вона народилася у період 1500 - 1506.

Існує також менш імовірна версія, згідно якої Роксолана народилася у Чемерівцях (нині Хмельницька область). 

 

Ім'я.

Справжнє ім'я Роксолани достеменно невідоме. Згідно української традиції, яка була записана у ХІХ ст., її ім'я Анастасія (або Настя) Лісовська. У Туреччині вона була відома як Хуррем (Hürrem), тобто "усміхнена", "весела" перською мовою. Відоме також ім'я Каріма (від арабського "благородна"). У Європі вона була відома як Роксолана, що може бути пов'язано із її слов'янським походженням (у середньовічні часи в турецьких та європейських документах термінами "Роксоланія" і "роксолани"  - називали Україну та вихідців з неї).

 

 

Джерела і посилання:

Hürrem.

 

 

 

 

Для перегляду карти треба активувати Javascript (чи просто трохи зачекайте)
© 2010 «ukrainianplaces.com»
Розробка сайту geotlon.com